Google yeni Ads güncellemesi ile reklamlarda genelde sık rastlanan geçersiz tıklamaların sayısını çok büyük oranda azaltmayı planlıyor.

Yeni Google reklam güncellemesi test ve deneme sürecini iyi bitirmiş olacak ki, hemen yeni reklam stratejisini yayına aldı. Eskiden web sitelerinden sörf yapan ziyaretçiler yanlışlıkla veya site sahiplerinin içerik ile reklamı bir birine çok yakın tutmasından dolayı veya benzer sebeplerden dolayı reklamlara tıklamak zorunda kalıyordu. Gelen yeni Ads güncellemesi ile yanlışlıkla reklam tıklamaları artık çok büyük oranda imkansız hale geliyor.

Reklam Verenler İçin Yeni Google Ads Güncellemesi

Google yanlışlıkla tıklanma olasılığını ortadan kaldırmak için reklam yayınlarında artık “SİTEYE GİT” anchor bağlantısı kullanarak, reklam verenlerin güvenini daha çok kazanmayı planlıyor.

Genelde Google reklamlarının gereksiz tıklamaları iyi tespit ettiği bilinse de yeni reklam güncellemesi sayesinde reklam verenler için güven tazelemiş olması harika bir haber.

Bu gelişme ile gözle görülür şekilde reklamlardan gelen bilinçli ziyaretçi trafiğini artırmayı hedefliyor. Bu yenilik google ve dijital pazarlama sektörü içinde güzel bir gelişme olmuş, reklam bütçeleri artık daha güvende, daha şeffaf ve bir o kadar da güvenilir oldu.

Bireysel ve kurumsal içerik yayıncılarının ve üreticilerinin endişelendiği hususların başında Google Adsense kazançlarının azalacağı düşüncesi bence gereksiz. Hatta onlar içinde çok sevindirici bir gelişme olmak zorunda. Gereksiz Google reklam tıklamaları olmayınca tıklama başı maliyetlerin fiyat ortalaması doğal olarak yükselecek.

Hatta bilinçli şekilde planlı ve kaliteli içerikler paylaşan içerik yayıncılarının Google Adsense panelinde bulunan reklam ayarları sekmesinde ki reklam seçme hakkını kullanıp, getirisi yüksek reklamları seçerek daha az reklam ile daha çok kazanç sağlamış olacağa benziyor.

Google Reklam Güncellemesi Yayıncıları Nasıl Etkileyecek?

Ziyaretçisine değer vermeyen ve içerik açısından yetersiz kalan çok fazla reklam yerleşimi yapan yayıncılar için kötü olacağı kesin. Artık devir son kullanıcıya değer verme zamanı, içeriği iyi hazırlanmış kullanıcıya hitap edebilen her proje değerine değer katacaktır.

Çok değerli bir reklam metriği olan ziyaretçinin ortalama sitede kalma süresi ile sosyal medya içeriklerini iyi kullanarak, ziyaretçi elde eden içerik yayıncısı siteler için hiç bir kayıp olmayacak.

Planlı ve benzersiz içerik üreten yayıncıların Google Adsense kazançları, reklam verenlerin ziyaretçi trafiğine yüksek oranda olumlu katkıda bulunacağı bir kesin. Aynı durum içerik yayıncıları içinde geçerli görünüyor.

Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi kullanıcı reklama tıklayınca hemen ilgili reklam verenin sitesine yönleniyordu, artık bilinçli yada bilinçsiz bile tıklasa ilk click ile reklam verenin sitesine gidemeyecek. Karşısına çıkan “SİTEYE GİT” bağlantısına tıklamadığı sürece reklam verenin zararına olmayacak.

Google Ads Reklam Güncellemesi

Reklam Verenlerim Hoşuna Gidecek Google Ads Güncellemesi

Google reklamlarının tıklama başı maliyetleri reklamlara iki kere tıklayıp gelmek zorunda kalan kullanıcıların, yanlışlıkla değil de bilerek “SİTEYE GİT” bağlantısı aracılığı ile geleceğinden ötürü tıklama başı maliyetlerin doğal olarak artmasına neden olacak.

Google reklam gelirlerinin %50 sine yakınını yayıncılara veriyor olması içerik üreticilerinin kazançlarına da büyük oranda yansıyacak. Günümüzde site hızı iyi olan ayrıca okunaklı ve kullanıcı deneyimi yüksek projelerin öne çıkmasına ve hak ettikleri değeri görmelerine yarayacak.

Gelecek yıllarda reklam kampanyalarının masa üstü bilgi sayar kullanıcısından daha çok mobil kullanıcıya göre optimize edilmek zorunda olacağı şimdiden belli oluyor. Bunun nedeni mobil ve masa üstü ziyaretçi arasındaki büyük farktan dolayı anlaşılıyor.

Profesyoneller hariç neredeyse masa üstü bilgisayar ile internet kullananların sayısı yok olmak üzere, birde işin içine sesli aramaya göre üretilmiş olan içeriklerin öne çıkmaya başladığı bu dönemde, yayıncıların ve içerik üreticilerin SEO açısından planlı ve içerik stratejisi iyi hesaplanmış özellikle önümüzde ki yıllarda daha da önemli hale gelecek olan sesli aramalara uygun anahtar kelimeler ile SEO değeri yüksek içerikler üretmek daha da zorlaşacak.

Mobil cihazların çok hızlı gelişmesinden dolayı internet kullanım alışkanları ister istemez değişecek, Şimdilerde içeriğin uzunluğu ve aranma hacim yüksek anahtar kelimeler ile üretilen içerikler yerini, etkileyici başlık ve görsellere sahip daha kısa içeriklere bırakacak gibi görünüyor.

Google Mobil Reklam Güncellemesi

Google Yeni Reklam Güncellemesi ve Mobil Reklamların Önemi

Google Ads yeni reklam güncellemesi ile masa üstü bilgisayar kullanıcılarından daha çok, mobil internet kullanıcıları için geliştirdiğini apaçık ortada. Yayıncıların ve içerik üreticilerinin buradan anlaması gereken en önemli husus mobil tasarımların ve mobil içeriklerin yazıdan daha çok sesli içerik aramaları için SEO stratejileri geliştirmesi gerekiyor.

Ayrıca içerik yayıncılarının dikkat etmesi gerektiği diğer önemli husus da içeriklerin kısa ama ilgi çekici başlıklara aynı zamanda ilgi çekici görsellere daha çok ihtiyacı olduğunu anlıyoruz.

#google #googleads #dijitalpazarlama #içeriksteatesi #adwords #SEO #SEOdestekmerkezi